Poradíme vám, akú zeleninu je skvelé vysadiť na jeseň

Aj na jeseň je vhodné sadiť zeleninu. Je však dôležité vedieť, akú. Poradíme vám.

Cesnak

 

Kuchynský cesnak je vhodné sadiť na jeseň. Pôdu, v ktorej táto mimoriadne zdravá plodina bude “spať svoj zimný spánok” je vhodné pokryť slamou alebo iným mulčom, aby mal na svoj rozvoj dostatok potrebných živín. Pokiaľ stihnete cesnak zasadiť do konca septembra, na zber úrody sa môžete pripraviť zhruba v júni budúceho roka.

 

Cibuľa

 

Vhodné je zasadiť zimnú cibuľu, ktorej vňať dokáže rásť aj pod vrstvou snehu. Je možné pestovať aj bežnú kuchynskú cibuľu, no tá je oproti “zimnej” verzii viac náchylná na teplotné výkyvy.

Bôb

Bôby sú veľmi odolné aj voči teplotám – 2 stupne Celzia, preto ich jesenné vysádzanie nie je problémom. Keďže na jeseň sú nižšie teploty, zásadným spôsobom sa znižuje riziko napadnutia rastliny voškami. Zaujímavosť: bôb vysadený na jeseň vyprodukuje prvú úrodu zhruba o mesiac skôr ako bôb zasadený na jar.

 

Mrkva a petržlen

 

Mrkva a petržlen sa zvykne vysievať pred príchodom trvalých mrazov a snehu. Pre sadenie mrkvy a petržlenu je vhodné vybrať miesto, ktoré bolo hnojené uplynulú jeseň. Budú tak mať dostatok živín pre svoj rast. Dôležité je zvoliť miesto dostatočne vzdialené od tohtoročného záhonu s mrkvou a petržlenom, aby prípadný zdroj škodcov bol čo možno najďalej. Pôdu pred vysievaním nie je potrebné prekopávať, nakoľko je už dostatočne kyprá. Odborníci radia jesenný výsev mrkvy a petržlenu robiť hustejšie.

mrkvamrkva
zdroj: pixabay.com

Zimný špenát

 

Sadenie špenátu neskoro na jeseň vám zabezpečí úrodu už skoro na jar a bude plodiť až do leta. Ak sa objavia na špenáte kvety, je dôležité odstrániť ich a zabrániť tak tvorbe semien. V tom prípade bude všetku svoju energiu venovať listom a o tie predsa ide.