Vyčistiť vašu záhradu od slimákov a škodcov z radov hmyzu vám nepomôže lepšie nik iný ako ježko. Neváhajte a prilákajte tohto pichľavého tvora do vašej záhrady. Poradíme vám, ako na to.
Umožnite mu ľahký vstup do záhrady
Ježko je nočný tvor, ktorý do terénu vyráža po západe slnka. Známy je svojím obranným reflexom. Keď ho niečo vyruší, zbalí sa do klbka a verte či nie, ani mnohí predátori si na neho netrúfnu. Je to tvor, ktorý sa ukladá na zimný spánok a prebúdza sa k životu opäť na jar. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je veľmi aktívny. Každú noc prejde jeden až dva kilometre, aby získal dostatok potravy.
Ježko môže mať pozitívny efekt na stav vašej záhrady. Pomôže vám v boji proti slimákom a hmyzím škodcom. Keď mu záhradu zútulníte a spríjemníte mu pobyt v nej, bude sa tam vracať pravidelne. Základom je vstup – ideálne sú kované bránky či vrátka, ktoré ježko ľahko podlezie. Ježkovia majú radi aj priechod v bráničke určený pre mačky. Dokážu preliezť aj nízky múrik.
Kvalitná potrava ako základ
Uctime si ježka ako vzácneho hosťa. Hneď pri vstupe mu pripravme vodu a potravu. Zapamätá si to a priláka ho to aj nabudúce. Ak chcete, aby do vašej záhrady chodili ježkovia pravidelne, vyčleňte v nej kútik, v ktorom vysadíte domáce rastliny s jednoduchými kvetmi. Pritiahne to množstvo hmyzu a húseníc a to zas priláka ježkov.
Ježkovia okrem hmyzu a slimákov radi konzumujú aj popadané ovocie či lesné jahody. Ak vsadíme práve na tieto plodiny, ježkom a ich gurmánskym chúťkam rozhodne vyhovieme. Ježkovia majú radi pocit bezpečia pod kríkmi. Nájdu si tam aj dostatok potravy. Nevyhľadávajú otvorené miesta, sú to samotárske tvory. Skôr sa pohybujú popod kríky, pozdĺž domových stien či plotov.
Jeseň je obdobie, kedy sa pre ježkov začína poriadna “šichta”. Dni sa skracujú, noci sú čoraz chladnejšie a keďže pred zimným spánkom potrebuje pribrať na potrebných 600 až 800 gramov, chodí hľadať potravu nielen po zotmení, ale aj cez deň. Ak chceme prilákať ježkov, je vhodné ich na jeseň prikrmovať. Mimo svojej bežnej stravy obľubujú psie granule, mačacie konzervy či sucháre. Nič nepokazíte ani mrkvou, vajíčkom uvareným natvrdo, chudým mäsom, nesolenými orieškami či cestovinami. Ako vidieť, ježko je poriadny gurmán.
Vytvorte miesto pre zimný spánok
Nielen kvalitná potrava, ale aj miesto pre zimný spánok zaručí, že si ježko vašu záhradu zamiluje. Počas jesenných upratovacích prác myslite na to, aby ste mu nechali v záhrade dostatok suchých listov či polámaných stebiel na prípravu brlohu pre zimný spánok. Ježkovia si svoj brloh vybudujú pod hromadou dreva, kameňov či v komposte. Ak máte chuť a aspoň malú dávku kreativity, môžete pripraviť zo starých dosiek či tehál útulný domček na prezimovanie pre ježka aj vy sami. Vystlať ho možno slamou či suchými listami.
Pozor na najväčšie hrozby ježkov. Buďte opatrní pri kosení, najmä vo vyšších porastoch si tieto pichľavé tvory radi leňošia a nevyruší ich ani hluk kosačky. Obrovský pozor treba dávať najmä pri pálení suchého lístia. Pred škrtnutím zápalky dôkladne pripravenú hromadu lístia skontrolujte, pretože v nej môže byť schovaný ježko. Mnohí tak, žiaľ, prichádzajú o život.