9 zábavných faktov, ktoré možno neviete o slnečniciach

Rozžiaria každú záhradku, sú nenáročné na pestovanie a majú pozitívne zdravotné účinky. Tak by sa v skratke dali charakterizovať slnečnice. Prinášame vám 9 zábavných faktov, o ktorých ste možno netušili.

Každú slnečnicu vlastne tvorí tisíc malých kvetov

Typické žlté okvetné lístky a hnedé centrá slnečníc sú vlastne jednotlivé kvety. Až 2000 týchto jednotlivých kvetov môže tvoriť klasický slnečnicový kvet.

Slnečnice by ste mali zbierať ráno

Plánujete si odtrhnúť pár slnečníc na dekoráciu do vázy? Nečakajte do popoludnia, budú náchylnejšie na vädnutie.

Slnečnice boli domestikované okolo 1000 rokov pred Kristom

Slnečnice sa pestovali pred mnohými, mnohými rokmi. Dávno predtým, ako ľudia zistili ich hodnotu spočívajúcu v slnečnicových semenách (a možnosti vyrábať z nich olej), sa slnečnice tešili obľube.

Vysušená slnečnica sa výborne hodí ako prirodzené vtáčie krmítko

Vtáčí priatelia priam milujú občerstvenie na slnečnici. Využite vysušenú slnečnicu ako závesné krmítko pre vtáčiky vo vašej záhradke.

slnečnicaslnečnica
zdroj: pixabay.com

Každá slnečnica môže obsahovať až 2000 semien

Vtáčiky sa potešia, milujú slnečnicové semienka. No môžete ich predbehnúť, nazbierať si ich a upražiť. Sú nielen veľmi chutné, ale aj zdraviu prospešné.

Existuje asi 70 druhov slnečníc

Väčšina druhov slnečníc vyzerá svetlo a veselo. Niektoré druhy však môžu byť odlišné.

Francúzi nazývajú slnečnice “tournesol”

Francúzske označenie “tournesol” znamená v preklade “otáča sa za slnkom”. Slnečnice doslova hľadajú slnko. Táto ich vlastnosť sa nazýva heliotropizmus.

Najvyššia zaznamenaná slnečnica bola vysoká až 30 stôp

Bola vypestovaná v Nemecku Hansom-Peterom Schifferom. Ten už dvakrát predtým vytvoril rekord vo výške vypestovaných slnečníc.

Slnečnice boli vysadené, aby pomáhali nasať jadrové žiarenie

Nemajú len pozitívny vizuál, ale sú užitočné aj pri pohlcovaní toxínov. Milióny slnečníc boli vysadené po ničivom cunami, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň v japonskej Fukušime.