Zachráňte svoju záhradu pred škodcami, no bez toho, aby ste ničili prírodu a Zem. Predstavíme vám osem insekticídov, ktoré ochránia vašu záhradu pred hmyzom bez toho, aby narušili jej ekosystém. Skvelá správa – viete si ich vyrobiť aj v domácich podmienkach.
Olej
Zmiešajte rastlinný olej s jedným mydlom a máte výborný prírodný insekticíd. Táto kombinácia má doslova vražedné účinky na niektoré druhy hmyzu ako sú vošky, roztoče a podobne. Potrebovať budete jednu šálku rastlinného oleja a jednu polievkovú lyžicu mydla. Zmes dôkladne prikryte a pretrepte. Pred samotnou aplíkáciou pridávajte dve čajové lyžičky roztoku na jeden liter vody. Dôkladne pretrepte a sprejujte priamo na povrch rastlín postihnutých malými škodcami. Olej pokryje telá hmyzu, účinne ich udusí tým, že im blokuje póry, ktorými dýchajú.
Mydlo
Veľmi podobný insekticíd ako ten predošlý. Veľmi účinný je v boji s roztočmi, voškami, molicami či iných nenásytných chrobákov, ktoré si robia zálusk na vašu záhradu. Zmiešajte 1,5 čajovej lyžičky jemného tekutého mydla s jedným litrom vody a zmes nastriekajte priamo na infikované povrchy rastlín. Mydlový insekticídny sprej pracuje na podobnom princípe ako olejový. Odporúča sa nepoužívať ho počas horúcej slnečnej časti dňa, ale skôr večer alebo v skorých ranných hodinách.
Kremelina
Ak ste o kremeline doteraz ešte nepočuli, ide o prírodnú substanciu vyrobenú zo sedimentárnej horniny vytvorenej skamenelými riasami. Má množstvo použití a úloha prírodného insekticídu je jedným z nich. Kremelina hmyz neotrávi ani neudusí, ale vďaka svojim abrazívnym vlastnostiam a afinitou na absorbovanie lipidou z exoskeletu hmyzu sa postará o smrtiacu dehydratáciu. Kremelinu dostanete kúpiť v záhradných predajniach. Použite ju tak, že ňou poprášite pôdu okolo rastlín alebo ju posypte priamo na lístie. Keďže ide o suchú substanciu, znovu ju aplikujte po každom daždi.
Cesnak
Cesnak má bohaté využitie nielen v gastronómii či prírodnom liečiteľstve, ale tiež v záhradníctve pri boji s otravným hmyzom. Štipľavá vôňa odpudzuje nielen mnohých ľudí, ale pôsobí tiež ako insekticíd. Budete potrebovať dva celé cesnaky (nie struky, ale celé cesnaky), rozmixujte ich na kašu v kuchynskom mixéri s trochou vody. Nechajte zmes na noc odstáť. Pridajte pol šálky rastlinného oleja, jednu lyžičku jemného tekutého mydla a doplňte podľa potreby vodou. Jedna šálka zmesi sa používa na jeden liter vody.
Čili papričky
Skvelý domáci prírodný insekticíd, funguje podobne ako cesnak. Vyrobiť ho možno z čerstvých feferoniek alebo z koreninového prášku. Pokiaľ si ho chcete spraviť z chilli prášku, zmiešajte jednu polievkovú lyžicu koreniny s jedným litrom vody a niekoľkými kvapkami tekutého mydla. Zmes aplikujte na listy postihnutých rastlín. Ak vyrábate zmes z čerstvých štipľavých papričiek, zmiešajte pol šálky roztlačených papričiek s jednou šálkou vody. Následne pridajte liter vody a priveďte zmes do varu. Nechajte odstáť, kým sa zmes ochladí a potom pridajte niekoľko kvapiek tekutého mydla. Pri manipulácii s čili papričkami ale pozor na nos, oči a ruky!
Paradajkový list
Paradajky využijete aj inak, ako len v kuchyni. Lepšie uvedené, ich listy. Tie obsahujú alkaloidy, ako napríklad tomatín, ktorý môže účinne kontrolovať vošky a iný hmyz. Posekajte dve šálky čerstvých paradajkových listov, pridajte jeden liter vody a nechajte odstáť na noc. Preceďte a nanášajte na listy postihnutých rastín, účinok vás prekvapí.