5 prírodných prostriedkov, ako sa zbaviť vošiek v záhrade

Ničia vám tieto nepríjemné škodce vašu zeleň? Existujú prírodné prostriedky, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť váš problém.

Vošky patria k najčastejším škodcom, ktoré dokážu potrápiť nejedného záhradkára. Tento otravný hmyz hruškovitého tvaru sa živí miazgou rastlín a veľké množstvá môžu napáchať obrovské škody.  Vošky sa množia veľmi rýchlo, takže, ak sa ich chceme zbaviť, ich odstránenie netreba odkladať. Dobrou správou je, že sa pohybujú pomerne pomaly, čo uľahčuje ich likvidáciu.

Príznaky, že vašu rastlinu napadli vošky

Ak na rastlinke pozorujete zakrpatené, pokrútené a zožltnuté listy, môže ísť poškodenie, ktoré majú na svedomí vošky. Nezabudnite skontrolovať spodnú stranu listov. Práve tam sa najčastejšie zvykne tento škodca skrývať.

Prítomnosť vošiek prezradí aj stonka rastliny pokrytá lepkavou látkou. Niekedy sa na zeleni objavuje aj očernenie listov – dôkaz rozmnoženia plesne, ktorú spôsobili vošky.

Spôsoby, ako sa zbaviť vošiek prirodzenou cestou

Pesticídy, herbicídy a insekticídy sa často spájajú s výskytom závažných chorôb, ako je rakovina, vrodené poruchy a podobne. Ak sa chcete vyhnúť chemikáliám, našťastie  existuje niekoľko šetrných spôsobov, ako odstrániť  vošky z vašich rastlín. Tu je niekoľko príkladov.

  1. Nimbový olej

Nimbový olej (neem olej) je rastlinný olej, ktorý sa získava z vysoko ceneného indického stromu Nimba. Má široké uplatnenie najmä v kozmetike. Známe sú i jeho účinky ako repelent.  Nimbový olej je žltej farby a jeho vôňa sa podobá cesnakovej. Táto látka obsahuje organické chemikálie, ktoré odpudzujú hmyz.

Nimbový  olej nepôsobí len proti voškám, ale neznášajú ho tiež húsenice, mravce a iné škodce.

Ako ho použiť?  Zmiešajte 2 lyžice nimbového oleja s jednou polievkovou lyžicou mydlovej vody z prírodného organického mydla. Pridajte podľa potreby vodu a vlejte do spreja.  Dobre pretrepte. Nastriekajte na poškodené rastliny.

  1. Kremelina (DE)

Kremelina, alebo Diatomaceous Earth(DE) je sypký prášok bez vône zložený  z fosílií drobných vodných organizmov – rozsievok. Tento prášok je bezpečný, môže sa používať  v prítomnosti domácich zvierat a ľudí a nemá žiadny alebo malý vplyv na životné prostredie.

Pred použitím DE, je potrebné dať na tvár respiračnú masku proti prachu a ochranné okuliare. Jedná sa totiž o jemný prach, ktorý môže pri vdýchnutí dráždiť dýchacie ústrojenstvo a spôsobiť podráždenie očí.

Existujú dva spôsoby, ako aplikovať DE: suchou alebo mokrou cestou.

Suchá metóda – Najlepší čas na aplikáciu DE je skoro ráno alebo neskoro večer, keď sú rastliny mokré vďaka rose. Tak sa totiž prášok lepšie zachytí na jej stonkách a listoch. Pred aplikáciou môžete rastliny zvlčiť ešte prostredníctvom rozprašovača alebo hadicou. Nezabudnúť ani na spodnú stranu listov. Potom posypte vaše rastliny prachom. Ten naneste aj na spomínanú spodnú stranu zelene.  Kremelinu naneste aj okolo rastliny. Tak ju ochránite i pred slimákmi a lezúcim hmyzom.

Mokrá metóda – Zmiešajte 4-5 lyžice DE so štyrmi litrami vody a nalejte do rozprašovača. Poriadne pretrepte a aplikujte na rastliny vrátane spodnej strany listov, až kým nie sú mokré( nesmie z nich však veľmi kvapkať).

  1. Fyzické odstránenie vošiek

Ak máte vašu zeleň napadnutú voškami iba v malom rozsahu, môžete sa vošiek zbaviť aj ich fyzickým odstránením. Budete na to potrebovať pár záhradníckych rukavíc a štetec. Pomôže, keď poškodené časti rastlín odrežete, aby sa zabránilo šíreniu vošiek.

  1. Pomocou prírodného organického mydla

Ďalším trikom, ako sa zbaviť nepríjemného škodcu, je prostredníctvom mydlovej vody z prírodného organického mydla. Vošky majú totiž voskový ochranný povlak, ktorý sa rozpúšťa akonáhle príde do kontaktu s mydlovou vodou. To spôsobí ich vysychanie, následkom čoho uhynú. Takto sa možno zbaviť vošiek, ak ide o mierne alebo stredné zamorenie týmto škodcom.

Začnite tak, že zriedite niekoľko lyžíc prírodného organického mydla s vedrom vody. Nalejte do spreja alebo hubkou aplikujte mydlovú vodu na listy a stonky rastlín. Uistite sa, že ste vodu naniesli na obe strany listov.

Rovnako ako neem olej i mydlová voda môže zabiť všetok hmyz. A to aj ten, ktorý je pre rastliny prospešný. Napríklad lienky, ktoré sa živia voškami a pomáhajú sa nám zbaviť nevítaných škodcov.  Takže buďte veľmi opatrní pri používaní akéhokoľvek prostriedku proti voškám.

  1. Pomocou Epsom soli

Síran horečnatý, ktorý poznáme pod názvom Epsom soľ nám môže takisto dobre poslúžiť v boji proti voškám.

Roztok, ktorým postriekame poškodené rastliny si pripravíme rozpustením 2 polievkových lyžíc soli v 3 a pol litri vody. Aplikujte neskoro popoludní alebo skoro večer. Na druhý deň ráno opláchnite vrcholky listov, aby sa zabránilo ich popáleniu slnečnými lúčmi. Roztok z Epsomskej soli môžete použiť na ruže a dokonca aj na paradajky.

Epsomská soľ pomáha tiež odstrániť pleseň z napadnutých rastlín.