40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, časť štvrtá

Ktoré bylinky sa dajú využiť na dochutenie jedál a zároveň nám pomôcť s trávením? Možno budete prekvapení….

Dúška materina

Materinu dúšku poznali už naše prababičky. Čaj z tejto byliny pôsobí utišujúco a proti kašľu. Okrem toho, že má dezinfekčné, antiseptické, baktericídne  a konzervačné účinky, dá  sa využiť aj ako korenina. Dochucujú sa ňou  omáčky alebo polievky, ale aj šaláty.

Dúška tymianová (tymian)

O jej vynikajúcich liečivých účinkoch sme si hovorili v predchádzajúcom článku. Táto korenina príjemnej gáfrovitej vône a aromatickej chuti sa využíva najmä vo francúzskej kuchyni napríklad na dochutenie nátierok, jedál z pečeného mäsa, diviny, rýb, hydiny, údenín alebo jahňaciny. Účinkuje proti plynatosti, preto sa používa do strukovinových, kapustových a aj rybacích polievok.

Liek na kašeľ dúška tymianováLiek na kašeľ dúška tymianová
Zdroj: pixabay.com

Antiseptické vlastnosti tymianu prispievajú pri vonkajšom, ako aj pri vnútornom užívaní k čistote pleti. Dezinfekčné vlastnosti, ako aj vlastnosti zabraňujúce kvaseniu chránia potraviny pred pokazením, preto sa používa pri konzervovaní potravín a aj pri nakladaní uhoriek. Gáfrovitá vôňa tymianu zas odpudzuje hmyz.

Fenikel obyčajný

Ako korenina sa v domácnostiach používajú plody na ochutenie šalátov, prívarkov, rybacích pokrmov a podobne. Fenikel povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie. Plody využíva aj liehovarnícky priemysel pri výrobe likérov a uplatňuje sa i v cukrovinkárstve a cukrárstve.

fenikel (1)fenikel (1)
Fenikel pomáha najmä pri tráviacich ťažkostiach. Zdroj foto: Pixabay.com

Horčica biela

Jednoročná bylina vysoká 0,20 – 0,65 m. Má priamu byľ, lýrovité perovito dielne listy a kvety usporiadané v strapcoch podobné chocholíkom. Zbierajú sa semená, ktoré obsahujú glykozid sinigrín, mastný olej, bielkoviny, sinapín, sliz a silice. Z týchto semien sa vyrába horčica. Má baktericídny i aromatizačný účinok a pridáva sa do nakladanej zeleniny. Dodáva vôňu aj pokrmom z mäsa a údenín.

horcica (1)horcica (1)
Horčica biela, zdroj foto: Pixabay.com

Chren dedinský

Ide o trvácu bylinu. Zbiera sa koreň, ktorý je bohatý na draslík a iné minerálne soli ako aj vitamín C, fytoncídy, silicu a iné. Čerstvo olúpaný a postrúhaný chren sa podáva ako príloha k divine a údeninám. Je tiež vhodným doplnkom majonéz, uhoriek alebo kyslej kapusty.

Ďalšie bylinky nabudúce.